Voleibaliștii de la CSM Arcada Galați au jucat sîmbătă seara pe terenul celor de la Unirea Dej și s-au impus cu scorul 3-1 (20-25, 25-16, 30-28, 25-16).

Unirea Dej a câștigat primul set cu scorul 25-20. După 4-4 în debutul setului, Unirea Dej a condus cu 8-6, 15-10, după două erori consecutive la serviciu ale gălățenilor, 16-12, 21-17, 24-19.

Replica formației gălățene a venit în actul secund, pe care l-au câștigat categoric, scor 25-16. Dejul a condus cu 2-0, CSM Arcada a revenit și a egalat la 4. Echilibrul s-a menținut până la socrul 9-9, apoi gălățenii au reușit un parțial 4-0 cu care s-au desprins la 13-9, și s-au menținut la conducere până la final, reușind să egaleze scorul la seturi.

Setul trei a avut nevoie de prelungiri pentru a se decide câștigătoarea. Parțialul a debutat cu mai multe momente de echilibru: 2-2, 4-4, 8-8. Dejenii au luat un ușor avantaj, scor 13-11, s-au menținut la conducere, scor 16-13, și 21-18. Gălățenii au reușit egalarea la 22. Echilibrul s-a menținut și la 24 egal, echipa din Dej a avut inițiativa și a irosit trei mingi de set. Malescha cu un serviciu as a adus prima minge de 2-1 a gălățenilor, iar parțialul a fost închis la scorul de 30-28 pentru CSM Arcada.

Dejenii nu au mai rezistat în setul patru în care CSM Arcada s-a impus cu 25-16. Vilimanovic a servit în debutul setului până la 3-0, apoi au avut 7-2, 11-6 și13-8. Până la final campionii s-au menținut la conducere, Bala a servit un as pentru 20-13, Madsen cu atacul a oferit prima minge de 3-1 a campionilor, oportunitate fructificată de Malescha la 25-16.

CSM Arcada Galați a evoluat cu formula: Kristaps Smits, Vasile Talpă, Andrija Vilimanovic, Oskar Madsen, Tudor Magdaș, Daniel Malescha, Vlad Kantor – libero. Au mai intrat: Marian Bala, Alexandru Rață, Marin Lescov, Andrei Butnaru.

CSM Arcada a încheiat sezonul regulat al campionatului Diviziei A1 pe locul trei și va juca în primul tur al play-off-ului cu echipa de pe locul 6 de la final de sezon regulat, SCM Zalău.

Sursa: Realitatea de Cluj

Articolul precedentTrei tineri au fost arestaţi după ce au dat mai multe spargeri în judeţul Cluj