În ultima etapă a sezonului regulat al Ligii a 2-a, Dacia Unirea Brăila a pierdut pe teren propriu, cu Unirea Dej, după un meci bun, dar fără multe ocazii de gol la cele două porți. Meciul s-a terminat cu scorul de 0-1 (0-0), după o greșeală de marcaj în careul mic al echipei brăilene.

Prima fază mai periculoasă s-a petrecut însă la poarta gazdelor, în minutul 7, când după o lovitură liberă de la centrul terenului mingea a ajuns în stânga, la Alex Pop, care a centrat în careu și Bogdan Vlad a reluat cu capul în brațele portarului Duță. În minutul 15 Chira a intrat în careu, dar a fost blocat de fundașii brăileni și Mocanu a degajat îndepărtând pericolul la poarta lui Duță.

În minutul 25 Blaj a șutat de la marginea careului, dar pe lângă poarta apărată de Duță. În minutul 44 la un corner de pe dreapta bătut de Roș, atacanții oaspeților nu au reușit să trimită în poartră din 4 metri. În minutul 45 Alex Pop a șutat de la 20 de metri, dar a reținut Duță. Imediat brăilenii au pornit un contraatac pe partea stângă, Robu a centrat în careu, oaspeții au respins până la marginea careului, iar Yaya Zoua a șutat puternic, dar Răilean a respins în corner și la pauză s-a intrat la scorul de 0-0.

În minutul 49, Dacia Unirea Brăila a avut o lovitură liberă din colțul careului mare, dar Petrache a trimis pe colțul lung, însă mult în afara cadrului porții oaspeților.

În minutul 54 Popescu a șutat de la marginea careului, dar pe lângă poarta brăilenilor. În minutul 61, Duță a respins în lateral un șut de la 25 de metri, dar mingea a ajuns la Ionuț Frăsineanu care a trimis în poartă de la 4 metri, 0-1.

În minutul 85, Popescu a trimis cu capul din mijlocul careului, după o centrare de pe dreapta, dar peste poarta gazdelor și meciul s-a terminat cu victoria la limită a celor de la Unirea Dej.

Dacia Unirea Brăila: Duță – Cr. Leu (min. 75 Passi Njopgang), Mocanu, Moroianu, Bădilaș – Yaya Zoua (min. 86 Palade), Acolatse (min. 74 Boroșu)– Șt. Sava, Petrache, Val. Robu – Duțu (min. 80 Vartolomei). Antrenor: Laurențiu Ivan

Unirea Dej: Răilean – Roș, D. Pop, Burdeț, I. Rus, Cocian (min. 56 Frăsineanu), Cătinean, Chira (min. 46 Manole), Vl. Bogdan (min. 56 Al. Militaru), Fl. Blaj (min. 46 Popescu), Al. Pop (min. 87 Al. Gîț). Antrenor: Dragoș Militaru

Pentru Dacia Unirea Brăila urmează play-out-ul Ligii a 2-a, unde vor evolua in grupa A, alături de: Csikszereda, Metaloglobus, Poli Iași, CSC 1599 Șelimbăr, Politehnica Timișoara și Dunărea Călărași. Vor retrograda locurile 6 și 7, iar cele două formații de pe locul 5 în cele două grupe vor juca un baraj pentru menținerea în Liga 2. Unirea dej va juca în Grupa B din play-out alături de : FC Buzău, Ripensia Timișoara, Viitorul Pandurii Tg. Jiu, FC Brașov, Unirea Constanța și Astra Giurgiu.