Universitatea Cluj a câștigat duminică partida de pe teren propriu cu Petrolul Ploiești, scor 3-2, acesta fiind unul dintre derby-urile de tradiție ale fotbalului românesc.

După înfrângerea cu FC Argeș, clujenii se aflau în pericol de a pierde contactul cu locurile care asigură promovarea în prima ligă, astfel că partida de la Cluj era deosebit de importantă. Clujenii au început în forță și au marcat în minutul 13, prin Ursu.

Repriza a doua a fost o continuare a jocului bun pentru clujeni, veteranul Dorin Goga marcând dubla în decurs de doar două minute, pentru ceea ce părea un liniștitor 3-0. Scorul final a fost însă 3-2, ploieștenii marcând de două ori în minutele de prelungire, fără însă a putea schimba soarta celor trei puncte.

Astfel, cu această victorie, U Cluj ajunge la 15 puncte după 8 etape și ocupă locul 6, la distanță de trei puncte de locurile de promovare.

Articolul precedentAproape 300 de liceeni au experimentat în acest weekend viața de student la UBB
Articolul următorFOTO | O femeie s-a răsturnat cu maşina în Someş! Alte două maşini s-au tamponat exact în acelaşi loc