În etapa a 5-a a Ligii a 2-a la fotbal, FC Braşov a învins, astăzi, pe Stadionul Tineretului, pe Unirea Dej, cu 1-0.

A fost prima victorie din acest sezon pentru galben-negrii antrenați de Ilie Stan. Singurul gol al confruntării a fost marcat de Horia Popa, în minutul 85, din lovitură de la 11 metri, după un fault asupra lui Dumbravă. La faza respectivă, fundaşul oaspeților, Rus, a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat de pe teren.

Gazdele puteau deschide scorul chiar în minutul 2, dar Codrea a şutat din câțiva metri într-un fundaş advers şi mingea a ricoşat în bară, apoi în corner. Iurcu şi Leonte au mai amenințat poarta oaspeților, chiar în debutul reprizei secunde. Cea mai mare ocazie a meciului s-a consumat în minutul 77. Şutul lui Cheleş, din câțiva metri, a fost respins din fața porţii de un fundaş clujean.

Cu acest prim succes, FC Braşov a acumulat 6 puncte şi este, momentan, pe locul 13 în Liga a 2-a.

Articolul precedentPeste 1.000 de cazuri noi de infectare cu SARS-COV-2, în ultimele 24 de ore
Articolul următorCOD PORTOCALIU de inundaţii pe toate cursurile importante de apă