Echipele “U” Cluj-Napoca și CFR Cluj au terminat la egalitate, 1-1, în etapa a 2-a a Grupei B din Cupa României. “U” Cluj-Napoca și CFR Cluj ocupă primele locuri în Grupa B, după ce au remizat în etapa a 2-a

Meciul a avut loc pe Cluj Arena, iar gazdele au deschis scorul în minutul 41. Dan Nistor a executat un corner de pe partea stângă, iar fundaşul croat Anton Kresic a deviat mingea în propria poartă.

După un sfert de oră de joc din repriza a doua, Camora a centrat excelent de pe stânga, dar Mogoș a reluat, cu capul, pe lângă poartă, la colțul lung. 6 minute mai târziu, Bîrligea avea să restabilească egalitatea, cu un șut plasat, pe jos, lângă bară, de la aproximativ 12m.

După câteva zeci de secunde, Nistor a recuperat o minge la marginea careului mare al oaspeților și a șutat pe lângă poarta goală. Bîrligea a mai înscris o dată, în minutul 76, dar golul a fost anulat pentru un fault în atac.

În urma acestui rezultat, ambele echipe din Cluj-Napoca au acumulat câte 4p, ca și Rapid. Cele două formații ardelene sunt avantajate de faptul că au golaveraj mai bun, 4-2, față de 3-1.

În ultima etapă din Grupa B a Cupei României, “U” Cluj-Napoca joacă la Botoșani, iar CFR Cluj întâlnește Rapid, în deplasare.

Azi s-au mai jucat două meciuri, CSM Alexandria – FC Botoșani 2-1 din aceeași grupă și FC Buzău – Farul 1-0. Ultima partidă din etapa a 2-a se joacă mâine, la Oradea, de la ora 20:30, între FC Bihor și Dinamo.