CFR Cluj a învins Sepsi OSK Sfântu Gheorghe pe teren propriu, scor 2-0, în runda cu numărul 13 din Liga 1, scrie Digisport.

Sepsi a fost echipa mai periculoasă în starul partidei, Bărbuț și Chunchukov având primele șanse de a înscrie în poarta lui Cristian Bălgrădean. Totuși, CFR Cluj a fost cea care a deschis scorul.

În minutul 25, după un corner executat de Ciprian Deac, fundașul Rachid Bouhenna s-a înălțat excelent și l-a învins pe Niczuly cu o lovitură de cap din marginea careului mic. Sepsi a mai avut o oportunitate de a înscrie cu un minut înainte de pauză, când Chunchukov a trimis în plasa laterală, iar scorul după 45 de minute a fost 1-0 pentru CFR.

După doar șapte minute scurse din repriza a doua, CFR Cluj a obținut un penalty. Mitrea l-a faultat în careu pe Culio, iar tot veteranul campioanei României a executat. Șutul argentinianului a fost respins de Niczuly, dar Culio a fost pe fază și a trimis în plasă.

Sepsi nu a reușit să își creeze ocazii importante în repriza a doua nici măcar după eliminarea lui Mihai Bordeianu. Experimentatul mijlocaș de la CFR, introdus la pauză, a văzut două cartonașe galbene în decurs de două minute, iar în minutul 80 a părăsit terenul.

S-a terminat 2-0 pentru CFR Cluj, iar echipa lui Dan Petrescu se află în continuare pe primul loc, cu 33 de puncte, la opt lungimi de Universitatea Craiova, ocupanta poziției secunde.

De partea cealaltă, Cristiano Bergodi are două înfrângeri în primele două partide la formația covăsneană, iar Sepsi se află pe locul 14, cu 10 puncte.

SURSĂ: DIGISPORT