Cupa Ţinutului Someşan

La sfârşitul săptămânii, pe baza sportivă din Căşeiu, a avut loc prima ediţie a competiţiei de oină feminin (junioare) – „Cupa Ţinutului Someşan”.

Turneul a constituit un prilej favorabil pentru antrenori şi elevele de a descoperi împreună frumuseţea sportului nostru naţional – oina.

Competiţia a fost onorată de peste 150 de eleve din cele 15 echipe participante din nu mai puţin de 11 judeţe ale ţării.

Echipele au fost împărţite în 4 grupe de câte 4, jucând fiecare cu fiecare (turneu simplu). Primele două formaţii din fiecare grupă s-au calificat în sferturi de finală.

După o luptă aprigă pentru victorie pe primul loc s-a clasat echipa CS „Dacia Mioveni 2012”. Pe locul doi s-a clasat Şcoala Gimazială Galicea Mare (judeţul Dolj).

Locul trei a fost ocupat de formaţia Şcolii Gimnaziale din Dragu (judeţul Sălaj).

Primele trei clasate au primit seturi de echipament, trofee şi diplome din partea organizatorilor.

Premiile au fost înmânate de preşedintele Federatiei Române de Oină, Nicolae Dobre.

Articolul precedentZborurile de la Tg. Mureș vor pleca tot de pe Aeroportul Internațional Cluj
Articolul următorGuvernul maghiar a investit 2 milioane de euro într-un liceu clujean