Aproape 100 de şoferi testaţi cu aparatul etilotest în Câmpia Turzii

Aproape 100 de şoferi testaţi cu aparatul etilotest în Câmpia Turzii
ACŢIUNI ALE POLIŢIŞTILOR
Poliţiştii Compartimentului Rutier Câmpia Turzii au desfăşurat o acţiune de prevenire a accidentelor rutiere grave precum şi de impunere a unui climat de disciplină rutieră în rândul participanţilor la traficul rutier.
Acţiunea a vizat în principal combaterea nerespectării regimului legal de viteză şi viteza neadaptată condiţiilor meteo-rutiere precum şi prevenirea şi combaterea conducerii vehiculelor sub influenţa băuturilor alcoolice.
Activităţile desfăşurate au condus la legitimarea a 121 de persoane, controlarea a 114 vehicule, precum şi la testarea cu aparatul etilotest a 97 de conducători auto.
Abaterile constatate de poliţişti au impus aplicarea a 41 de sancţiuni contravenţionale, dintre acestea, 24 fiind aplicate pentru încălcarea regimului legal de viteză, 2 pentru conducere sub influenţa alcoolului sau altor substanţe iar 15 au fost aplicate altor categorii de participanţi la traficul rutier, respectiv biciclişti, pietoni, etc. De asemenea, în 5 cazuri a fost dispusă măsura suspendării dreptului de a conduce pentru o perioadă determinată (2 alcool şi 3 viteză).
Citește și:
- 17:19 - Europa riscă să rămână fără combustibil pentru avioane în 6 săptămâni
- 17:10 - Anca Alexandrescu, despre interviul președintei CCR: „Doamna Tănăsescu a ieșit să facă acest interviu de frică”
- 16:20 - Pentagonul amenință cu reluarea imediată a bombardamentelor și transmite un ultim avertisment Iranului
- 16:14 - Atenție la contractele imobiliare! Recomandările ANPC pentru cei care își cumpără casă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Cluj și pe Google News











