Emmanuel Macron, mesaj după triumful PSG în Liga Campionilor: „O nouă stea strălucește deasupra Parisului”

Emmanuel Macron
Victoria lui Paris Saint-Germain în finala Ligii Campionilor a fost celebrată și de Emmanuel Macron, care a urmărit meciul din tribune și a transmis un mesaj de felicitare imediat după fluierul final.
Președintele Franței a salutat performanța echipei pregătite de Luis Enrique, publicând un mesaj pe rețeaua X: „O nouă stea strălucește deasupra Parisului! Felicitări echipei PSG, care face întreaga Europă să viseze. Franța este mândră”.
Succesul de la Budapesta confirmă dominația europeană a formației pariziene, care și-a păstrat trofeul UEFA Champions League și își consolidează statutul de una dintre cele mai puternice echipe de pe continent.
Pe lângă gloria sportivă, performanța le-a adus parizienilor și recompense financiare importante. Clubul a încasat un bonus consistent din partea UEFA pentru câștigarea competiției, iar președintele Nasser Al-Khelaifi a decis să își premieze jucătorii pentru noul succes european.
Pentru PSG, triumful reprezintă încă o pagină importantă din istoria clubului, într-un sezon în care formația franceză și-a confirmat ambițiile și valoarea la cel mai înalt nivel al fotbalului european.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:16 - Christian Eriksen a luat o decizie după noul incident care a șocat lumea fotbalului: „Mă concentrez pe familie și recuperare”
- 19:20 - Alertă meteo pentru 9 iunie 2026! Furtuni, vijelii și grindină în mai multe regiuni. Unde se ating 32 de grade
- 18:46 - Panică la Kremlin după amenințarea spionajului cu AI! Sistemul care îl protejează pe Vladimir Putin, oprit și verificat de urgență
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Cluj și pe Google News














