Şoferi sub influenţa drogurilor prinşi de poliţiştii din Huedin

Şoferi sub influenţa drogurilor prinşi de poliţiştii din Huedin
Au fost deschise dosare penale
La data de 22 martie, în jurul orei 13.35, în cadrul activităților de control derulate, polițiștii Compartimentului Rutier din orașul Huedin au depistat un conducător auto de 23 de ani, din comuna Bulz, județul Bihor, care se deplasa pe DN 1G, în localitate, aflându-se sub influența substanțelor interzise, aspect rezultat în urma testării cu aparatul drug test.
Ulterior testării, celui în cauză i-au fost recoltate probe biologice.
Un alt conducător auto testat pozitiv cu aparatul drug test a fost depistat de polițiștii rutieri în jurul orei 22.55, în timp ce se deplasa cu un autoturism pe DN1-E60, pe raza orașului Huedin.
Tânărul în vârstă de 19 ani, din comuna Negreni, a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea probe biologice în vederea stabilirii tipului de substanță interzisă consumată.
În ambele situații sunt efectuate cercetări privind săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe, faptă prevăzută și pedepsită de Codul penal.
Sursa: Realitatea de Cluj
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 09:01 - Regele Charles al III-lea, mesaj ferm la Washington: alianța NATO trebuie să rămână unită. Donald Trump reacționează: „Doi regi”
- 08:33 - 1 Mai în Bulgaria: taxe, reguli și lucruri de verificat înainte de drum
- 08:24 - Raport alarmant: 95% din Europa, mai caldă decât normalul în 2025
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Cluj și pe Google News













