Câți ucraineni au intrat în România în ultimele 24 de ore?

Câți ucraineni au intrat în România în ultimele 24 de ore?
Un număr de 22.596 cetăţeni ucraineni au intrat în România, în ultimele 24 de ore, cu 4% mai puţini faţă de ziua precedentă, a informat, marţi, Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră.
Un număr de 22.596 cetăţeni ucraineni au intrat în România, în ultimele 24 de ore, cu 4% mai puţini faţă de ziua precedentă, a informat, marţi, Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră.
"În data de 28 februarie, în intervalul de 24 de ore, la nivel naţional, prin punctele de frontieră au intrat în România 76.642 de persoane, dintre care 22.596 cetăţeni ucraineni (în scădere cu aproximativ 4% faţă de ziua precedentă). Pe la frontiera cu Ucraina au intrat în România 9.660 cetăţeni ucraineni (scădere de 8,5%), iar pe la cea cu Republica Moldova au intrat 11.339 cetăţeni ucraineni (creştere de 5,4%). Pe sensul de ieşire din România au efectuat formalităţile 73.180 de persoane, dintre care 15.877 cetăţeni ucraineni (creştere de 15%)", se arată într-un comunicat al IGPF.
De la declanşarea acestei crize, până la data de 28 februarie, ora 24,00, la nivel naţional, au intrat în România aproximativ 89.000 cetăţeni ucraineni şi au ieşit 50.000.
"În continuare, reiterăm faptul că poliţiştii de frontieră sunt la datorie şi în permanentă legătură cu partenerii instituţionali, fiind dispuse toate măsurile necesare pentru asigurarea securităţii frontierelor României", menţionează sursa citată.
Sursa: Libertatea Zilei
Citește și:
- 20:32 - Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi la Linz! Când joacă Sorana Cîrstea pentru un loc în top 8
- 19:43 - Atac fără precedent: lideri israelieni îl acuză pe Trump că „a fugit” din conflict
- 19:02 - Tragedie în Craiova: o fetiță de 4 ani a murit după ce i s-a făcut rău într-o mașină, în parcarea unui mall
- 18:25 - Urmărire ca-n filme în Gorj: copil de 14 ani la volan, încurajat de tată să fugă de poliție
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Cluj și pe Google News











