Cursuri la distanță pentru elevii claselor a VIII-a și a XII-a, susținute de voluntari

Cursuri la distanță pentru elevii claselor a VIII-a și a XII-a, susținute de voluntari
Începând de mâine
Ministrul educației, Monica Anisie, a declarat că este posibil să ceară prelungirea vacanței forțate în care au intrat elevii.
Pentru ca elevii claselor a VIII-a și a XII-a să nu piardă materia au fost găsite metode prin care aceștia pot urma cursuri la distanță.
Metoda va fi aplicată încă de luni: cursuri transmise de televiziunea publică și predate de profesori voluntari.
„...Pentru perioada suspendării cursurilor am identificat mai multe soluții, în așa fel încât această situație specială în care ne aflăm să nu afecteze foarte mult învățarea. Am apelat astfel la utilizarea platformelor online, puse la dispoziție în mod gratuit de către mai multe companii. Suplimentar, însă, am realizat un parteneriat cu Televiziunea Română tocmai pentru a facilita accesul la educație și pentru acei copii care nu pot avea acces la platformele online. Deja au început filmările, avem profesori voluntari și de luni vor fi primele emisiuni de predare-învățare! Pentru elevii claselor a VIII-a și a XII-a vor fi lecțiile online în parteneriat cu Televiziunea Română”, a declarat Monica Anisie la un post TV.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:53 - Ultramaratonistul Adrian Șovea, lovit de o mașină în timpul cursei caritabile de 2.800 km
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Cluj și pe Google News














