Este oficial! Elevii din clasele a 8-a și a 12-a vor primi subiecte la examene doar din materia predată în primul semestru.

Este oficial! Elevii din clasele a 8-a și a 12-a vor primi subiecte la examene doar din materia predată în primul semestru.
Elevii din clasele a 8-a și a 12-a vor primi subiecte la examene doar din materia predată în primul semestru.
Este oficial! Elevii din clasele a 8-a și a 12-a vor primi subiecte la examene doar din materia predată în primul semestru. Ministrul Educației a aprobat, prin ordin, revizuirea programelor de examen pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat.
Toate disciplinele de examen sunt vizate de această modificare, atât pentru clasele a 8-a, cât și pentru cele de a 12-a.
Premierul Ludovic Orban a anunțat, în exclusivitate la emisiunea „Legile Puterii”, de la Realitatea PLUS, că anul școlar va fi încheiat și le-a cerut profesorilor să se mobilizeze, după vacanța școlară, pentru a preda online.
"Anul școlar va fi încheiat, adică elevii o să-și dea toate examenele care se dau la sfârșit de an, la fel și studenții își vor da toate examenele", a spus Ludovic Orban.
Referitor la perioada optimă pentru redeschiderea școlilor în condiții de siguranță pentru toată lumea, peste 63% dintre părinți așteaptă decizia și recomandările autorităților. Cât despre recuperarea materiei, 53% dintre părinți își doresc ca anul școlar să fie încheiat cu notele deja existente, iar materia să fie recuperată la începutul anului următor. De cealaltă parte, 33% spun că ar fi de acord aibă loc cursuri pe perioada vacanței de vară.
În acest moment, specialiștii din Educație spun că există mai multe variante, însă nu se gândesc ca vacanța de vară să fie anulată. Și decizia ca elevii să susțină examenele în luna iunie a fost cea mai bună soluție găsită de Ministerul Educației.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:53 - Ultramaratonistul Adrian Șovea, lovit de o mașină în timpul cursei caritabile de 2.800 km
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Cluj și pe Google News














