Festivalul de știință „SciFest Cluj-Napoca – The science of things” organizat la UBB
Universitatea Babeș-Bolyai, prin Organizația Studenților pentru Natură, vă invită să luați parte, în perioada 31 octombrie - 4 noiembrie, la evenimentele publice desfășurate în cadrul festivalului de știință „SciFest Cluj-Napoca – The science of things”.
Proiectul este realizat în colaborare cu Primăria și Consiliul Local Cluj-Napoca, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Cluj, Facultatea de Biologie și Geologie a UBB și Asociația Studenților Fizicieni din Universitatea Babeș-Bolyai.
SciFest Cluj-Napoca - The science of things
este un eveniment dedicat promovării științei ca pilon al consolidării educației și dezvoltării societății prin direcționarea mentalității spre inovare, scopul acestuia fiind de portretizare a științei într-un mod util și distractiv în rândul comunității clujene.Principalele obiective vizează promovarea și punerea în valoare a sinergiei sectoarelor cultural, educațional și de cercetare, creșterea nivelului de informare a comunității cu privire la valorile științei, artei și istoriei naționale, prin organizarea unui eveniment menit să transmită informațiile științifice într-un mod distractiv și pe înțelesul tuturor și elaborarea unor publicații proprii cu valență educațională.Programul festivalului poate fi vizualizat aici: https://news.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/2018/10/Program-SciFest-2.pdf.
Citește și:
- 20:31 - Scandalul vaccinurilor Covid. Alexandru Rafila: „Domnul Voiculescu, știind că are depozitele pline, a mai cumpărat încă vreo 5-6 milioane de doze”
- 18:10 - Șeful ITM, care venea cu Lamborghini la muncă, a fost demis. Cum justifică acesta prezența sa la volanul bolidului
- 18:03 - România își consolidează poziția de lider regional în domeniul energiei
- 17:57 - Șofer ucrainean de autocar, depistat cu zeci de mii de euro și dolari ascunși la frontieră
Urmărește știrile Realitatea de Cluj și pe Google News











