Un bebeluș născut cu o malformație gravă a inimii nu poate fi operat deoarece medicii sunt în concediu
5 ian. 2019, 13:01
Actualizat: 5 ian. 2019, 13:01

bebelus_in_maternitate_54337000
Articol scris de Scris de A L
Un băiețel născut pe data de 2 ianuarie la Spitalul de Obstetrică-Ginecologie "Dominic Stanca" din Cluj suferă de o malformație gravă a inimii (a fost diagnosticat cu transpoziția vaselor mari si defect septal), iar singurii doi medici din Transilvania care l-ar putea opera sunt în concediu la început de an.
Intervenția chirurgicală ar trebui făcută cât mai rapid, în primele zile/săptămâni de viață ale copilului, scrie HotNews.
Cazul a fost semnalat de deputatul USR Emanuel Ungureanu, vicepreședintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților, care lansează "un apel public la medicii care sunt capabili să-l opereze pe acest copil să intervină și să încerce să-i salveze viața".
"
Nu este niciun secret că România are o problemă uriașă pe multe specializări, chirurgia cardiacă este una din ele. Suntem datori să ne mobilizăm pentru a salva cât mai multe vieți
", a scris Emanuel Ungureanu pe pagina sa de Facebook.
Citește și:
- 19:58 - Donald Trump ridică tonul după eșecul negocierilor: „Aș putea distruge Iranul într-o singură zi”
- 19:08 - Vladimir Putin intră în joc: vrea să medieze pacea SUA–Iran după eșecul negocierilor istorice
- 17:29 - Donald Trump anunță blocada Strâmtorii Ormuz: „Începând de acum!”
- 16:12 - Viteză de Paște cu final amar: Gigi Becali, prins cu peste 100 km/h și lăsat fără permis
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Cluj și pe Google News










