Protest al angajaților Imprimeriei Ardealul - Oamenii cer demiterea administratorului special

IMG_9484

Tipografia clujeană este sucursală a Companiei Naționale a Imprimeriilor Coresi, care se află în subordinea Ministerului Culturii. Compania Coresi se află în insolvență. Ea are trei sucursale, la București, Cluj-Napoca și Oradea. Sucursala din Cluj-Napoca a revenit pe profit, iar cea de la Oradea este în curs de redresare și foarte aproape de a trece pe profit, în timp ce sucursala din București este pe pierdere.
Totuși, administratorul special al Companiei Coresi, Pavel Avrămoiu, a dispus închiderea celor două sucursale din Transilvania. Angajații spun că bunurile lor ar urma să fie vândute, iar cu banii obținuți ar urma să fie prelungită agonia sucursalei din București. Salariații companiei tipografice de stat cred că un bun management este singurul lucru care lipsește pentru ca întreaga companie să fie redresată.
Compania Națională a Imprimeriilor Coresi deține active importante, printre care Imprimeria de Vest din Oradea, Imprimeria Ardealul din Cluj, părți importante din Casa Presei Libere din București, dar și active care nu sunt legate de activitatea de tipografie, cum ar fi un teren de fotbal în zona Arcului de Triumf. Patrimoniul companiei este evaluat la 60 de milioane de euro, iar datoriile reprezintă doar aproximativ 12 la sută din această valoare. Mircia Giurgiu crede că această companie poate fi redresată rapid.
Ministrul Culturii, Daniel Breaz, este, la rândul său, nemulțumit de activitatea administratorului special. De aceea, el a convocat Adunarea Generală a Acționarilor companiei Coresi, în data de 27 martie, care are un singur punct pe ordinea de zi: schimbarea administratorului special Pavel Avrămoiu.
Citește și:
- 11:56 - Vreme rece, precipitații mixte și vânt puternic, până sâmbătă dimineață. Avertismentul meteorologilor
- 10:24 - Ministrul Justiției, despre numirea șefilor parchetelor de către Nicușor Dan: „La capătul acestui drum nu sunt mize personale, nume sau orgolii”
- 09:53 - Cum va fi vremea de Paște? Prognoză specială de la meteorologul ANM Radu Ilea
- 09:34 - Membrii CNA, convocați de Mihail Neamțu în urma retragerii licenței Realitatea Plus
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Cluj și pe Google News











